Vairāk sporta, mazāk reklāmas

06.10.2017 22:31

Arnis Vecvagars: “Pirmais mērķis: jākvalificējas Pasaules kausa izcīņai”

Latvijas vīriešu valstsvienības galvenais treneris Arnis Vecvagars par darba pieredzi un principiem, EuroBasket2017 un tuvākās nākotnes plāniem.

Sāksim no neērto jautājumu gala – Arņa Vecvagara spēlētāja karjerā ir 90 spēles valstsvienībā, līdzdalība divos Eiropas čempionātu finālturnīros un septiņi Latvijas čempiona tituli, bet trenera karjera izskatās pieticīgāka – divarpus sezonas “BS Turība” priekšgalā, trīs – “Jūrmalā”. Jā, paralēli arī četri Eiropas čempionāti kā U18 un U20 izlases galvenajam trenerim un divi – valstsvienībā palīdzot Ainaram Bagatskim. Vai jūties gatavs vadīt valstsvienību?

Par motīviem, kāpēc amats tika piedāvāts man, jāprasa LBS vadībai, bet, kad priekšlikums izskanēja, biju gatavs to izskatīt un pieņemt.

No “VEF Rīga” vai “Ventspils” darba piedāvājumi līdz šim nav bijuši, bet tas nenozīmē, ka savu trenera karjeru uzskatu par neizdevušos. Jūrmalas komandā nebūvējām gaisa pilis un nesacentāmies ar citiem klubiem dārgu spēlētāju piesaistīšanā, tomēr divās sezonas no trijām tabulā aiz sevis atstājām labāk nodrošinātas komandas ar sastāviem, kas uz papīra šķita spēcīgāki. Mieles palikušas par pagājušo sezonu, kad neizdevās iekļūt izslēgšanas turnīrā. Lielā mērā objektīvu iemeslu – traumu epidēmijas – dēļ, bet tāpēc neveiksmes nebija mazāk sāpīgas.

Eiropas čempionāta laikā – īpaši pēc uzvarām pār Krieviju un Turciju – gan jūsu, dalībnieku, gan vērotāju komentāros dominēja tēze, ka šis komandas modelis ir mentāli ļoti stiprs. Taču pēc zaudējums ceturtdaļfināla mačā nākamajiem čempioniem slovēņiem atkal ieskanējās pārmetumi par neprasmi uzvarēt izšķirošās spēles...

Un turpinās skanēt, ja vien kādā turnīrā nesasniegsim bilanci 9-0, ko šogad izdarīja Slovēnijas izlase. Protams, ja piedzīvots zaudējums, tātad kaut kas nav izdarīts pareizi. Bet – pirms šīs izšķirošās neveiksmīgās spēles bija virkne citu, ne mazāk izšķirošu, kurās tomēr izdevies uzvarēt.

Ko spēlē ar Slovēniju varēja izdarīt savādāk?

Katrā spēlē treneris daudz ko var izdarīt savādāk. Paņemt pārtraukumu agrāk vai vēlāk, izdarīt vai neizdarīt kādu spēlētāju maiņu. Bet – neviens jau nezina, kā būtu, ja būtu. Vēsturi nevar pārrakstīt. Spēles vadīšana, tāpat kā spēlētāju darbības laukumā, notiek sajūtu līmenī nevis pēc iepriekš izstrādātām formulām. Reizēm trāpi desmitniekā vai vismaz devītniekā, reizēm nē. Un nav teikts, ka viss notiks loģiski. Piemēram, gribi nomainīt spēlētāju, bet nokavē un viņš pēkšņi trāpa ļoti sarežģītu metienu, kas maina spēles gaitu...

Vai savā darbā esi saskāries ar aģentu ietekmi?

Pašam aģenta nav bijis un nav. Protams, darba jautājumos esmu kontaktējies ar cilvēkiem, kuri dara šo darbu, taču ne reizi nav noticis nekas tāds, ko varētu traktēt kā spiedienu vai mēģinājumu ietekmēt manu lēmumu par konkrēta spēlētāja iesaistīšanu komandā vai izmantošanu spēlēs. Savus lēmumus vienmēr esmu pieņēmis pats, un bez nopietniem argumentiem mani ietekmēt vai pārliecināt nav iespējams.

Ar Bagatski esat pārrunājuši viņa lēmumu 2016. gadā pirms olimpiskā kvalifikācijas turnīra sastāvā neiekļaut Rolandu Freimani un Kasparu Vecvagaru?

Nē, toreiz nestrādāju izlasē un pagātni cilāt nav nozīmes. Treneriem bija sava loģika, savs redzējums par optimālo sastāvu un pirmo pārbaudes spēļu pieredze. Arī tiesības un pienākums pieņemt lēmumu.

Kāds ir Freimaņa pašreizējais statuss jaunā valstsvienības galvenā trenera acīs?

Kandidāts uz vietu komandā – kā visi Latvijas labākie basketbolisti. Svarīgs faktors, kas ietekmēs izredzes iekļūt sastāvā būs statuss klubā. Spēles laiks, loma, līmenis. Patīkami, ka ir no kā izvēlēties un tas ir faktors, kas jāņem vērā arī spēlētājiem. Komandā ir tikai 12 vietas, laukumā – tikai piecas. Turklāt kvalifikācijas turnīrs ir saskaldīts daudzos posmos, kuros būs darīšana ar atšķirīgiem pretiniekiem. Pret Turciju vislietderīgāk būs izmantot vienu taktiku, pret citu komandu – citu. Pārmaiņas nebūs kardinālas, bet akcenti var mainīties un tas var ietekmēt arī sastāva izvēli.

Kad var gaidīt kandidātu sarakstu?

Paplašinātais saraksts FIBA jāreģistrē līdz oktobra vidum un tajā nebūs lielu pārsteigumu. Jau pieminēju, ka nebūs iespēju iespēlēt pilnīgi jaunus variantus, tāpēc jāizmanto vasaras iestrādes, kas nebūs aizmirstas. Arī lielu sijāšanu organizēt nav vērts, tāpēc visticamāk, uz pirmajām spēlēm tiks uzaicināti 13-14 spēlētāji. Tie, kuri novembra beigās būs labākajā formā.

Pievienoja: goal46Oriģinālavots: basket.lv
Reitings 0

Komentāri

Tikai reģistrētie lietotāji var atstāt komentārus IenāktReģistrēties